KULTUR. Kolding har lagt gader, kulturhuse og scener til verdens største turnerende teaterfestival. Den 55. udgave af KLAP-teaterfestival sluttede søndag aften efter fire dage med scenekunst for børn, unge og teaterinteresserede.
Tallene fortæller historien om, hvor stort arrangementet er blevet. 139 forestillinger blev opført i alt 275 gange på 19 forskellige lokationer indendørs og ude i byrummet. 99 teatre med tilsammen næsten 500 teaterfolk deltog, og 42 internationale teaterfolk fra 17 lande var rejst til Kolding for at se forestillinger og deltage i faglige arrangementer og workshops.
Alle billetter var gratis, og i alt 15.362 billetter blev uddelt over de fire dage.
Et fag- og publikumsmøde
Festivalen er ikke kun et tilbud til lokale familier. 255 teateropkøbere fra teaterforeninger, kulturinstitutioner og biblioteker over hele landet besøgte Kolding for at se og indkøbe forestillinger til den kommende teatersæson. Det er denne kombination af publikum og fagligt indkøbsmiljø, der gør KLAP til en central begivenhed i den danske scenekunst for børn og unge. »Vores festival har eksisteret siden 1971 og har udviklet sig fra et lille arrangement til en mega-event, der ikke kun tiltrækker sig opmærksomhed her i landet, men som besøges af teaterfolk fra resten af verden. Det er vi meget stolte af. Vi er faktisk verdens største festival af sin art, men at være store er ikke et mål i sig selv,« siger direktør og festivalleder Dorthe Skøtt Bébe.
For hende er hovedformålet med festivalen at formidle scenekunst både til børn og unge selv og til de teateropkøbere, der skal sammensætte næste sæsons program. »I Kolding i år lykkedes det virkelig godt på mange parametre, ikke mindst takket være et rigtig godt samarbejde med Kolding Kommune og Nicolai Kulturcenter,« siger Dorthe Skøtt Bébe.
Politisk tilfredshed i kommunen
Også Kolding Kommune er tilfreds med afviklingen. Kultur- og udvalgsformand Merete Due Paarup, der er medlem af det Radikale Venstre, fremhæver de gratis billetter som en demokratisk pointe. »Det har været helt fantastisk at opleve, hvordan Kolding har summet af teater, nysgerrighed og fællesskab. Det gør mig både stolt og glad. Jeg vil gerne sende en stor tak til alle teatre, de engagerede frivillige og samarbejdspartnere, der har gjort festivalen mulig. Vi har givet børn, unge og deres familier adgang til scenekunst af høj kvalitet, og det gør en forskel,« siger Merete Due Paarup.
Hun fremhæver også, at festivalen er en del af et bredere arbejde med børnekultur i kommunen. »Selvom KLAP-festivalen slutter i dag, lever oplevelserne videre og inspirerer os til fortsat at bringe scenekunst ud i kommunen. Børnekulturen står stærkt, og de mange gratis billetter taler deres tydelige sprog,« siger Merete Due Paarup.
Næste år til Næstved
KLAP er en turnerende festival, der hvert år afvikles i en ny dansk kommune. I 2027 er det Næstved Kommune, der byder velkommen, fra den 11. til 18. april.
Årets festival havde et samlet budget på omkring 3,6 millioner kroner og blev finansieret af Kolding Kommune, Kulturministeriet og Teatercentrum med yderligere støtte fra Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Scenekunst og bidrag fra ASSITEJ Danmark i planlægningen.










