Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

← koldingavisen.dk

Pas på tabt gods

Pas på tabt gods

På E20 fra Fredericia mod Kolding mellem afkørsel <61> Taulov og Kolding er der tabt gods på vejbanen. Bilister bedes være ekstra opmærksomme på vejen og tage de nødvendige forholdsregler for at undgå uheld.

Lige nu er der kø på E20 som følge af tabt gods. Der er tabt metalrør mellem spor 1 og 2.

Derudover advares der mod kraftig vind på Vejlefjordbroen

Desuden er der kraftig vind på Vejlefjordbroen, og vindfølsomme køretøjer frarådes i øjeblikket at passere. Vinden forventes at aftage i løbet af aftenen, men indtil da bør bilister udvise stor forsigtighed og følge myndighedernes anvisninger.

Hold øje med trafikken og kør forsigtigt!

Læs også

Danmark satte flyrekord i 2025, men Billund betalte prisen: Hver femte passager forsvandtTogbusser mellem Fredericia og Ringsted i en uge på grund af sporarbejdeSexreklamer på bybusser vækker opmærksomhedDin morgentrafik på E45 bliver snart hurtigere overstået