Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dkKrimi

19-årig fremstilles i retten efter groft overfald i Fredericia

19-årig fremstilles i retten efter groft overfald i Fredericia

KRIMI. En 19-årig mand bliver mandag middag fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Kolding. Han er sigtet for medvirken til det grove overfald, der fandt sted natten til søndag i Dalegade i Fredericia.

Anklagemyndigheden forventer at anmode om lukkede døre under grundlovsforhøret.

Overfaldet fandt sted omkring klokken 03.45 natten til søndag, hvor en 46-årig mand blev udsat for vold af flere personer. Offeret pådrog sig skader, men er uden for livsfare.

I forbindelse med sagen blev der søndag anholdt flere personer. Fire af dem blev allerede fremstillet i grundlovsforhør søndag aften, hvor tre blev varetægtsfængslet frem til 15. august. Nu følger altså fremstillingen af den 19-årige.

Politiet har endnu ikke frigivet yderligere oplysninger om sagen, da efterforskningen fortsat pågår.

Læs også

https://fredericiaavisen.dk/fire-maend-for-retten-efter-voldssag-i-fredericia/
Del artiklen

Læs også

Politiet slog til mod skunkvæksthuse – flere anholdt i Fredericia og VamdrupTyve brød døren op med koben og tog sølvtøj og pas – politiet har sikret DNAKoldingenser i grundlovsforhør efter knivstikkeri og trusler mod betjenteBarnevogn i flammer og knivsnit i ansigtet – tre anholdt i samme opgang