Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dkBusiness

Tank bilen inden på mandag

Tank bilen inden på mandag

Bilister opfordres til at tanke op inden nytår, da benzin- og dieselpriserne forventes at stige fra 1. januar.

En ændring i afgiftssatserne for brændstof medfører en forhøjelse på 7,7 procent, hvilket vil gøre benzin 41 øre dyrere pr. liter og diesel 27 øre dyrere pr. liter.

- Det er historisk. Der er tale om en rekordstor stigning, siger forbrugerøkonom hos FDM Ilyas Dogru til B.T.

Denne prisstigning afspejler en tilpasning baseret på det gennemsnitlige nettoprisindeks fra 2022, et år præget af høj inflation. Resultatet er en mærkbar stigning i brændstofafgifterne for 2024, hvilket gør det økonomisk fordelagtigt for bilister at tanke deres køretøjer inden det nye år.

Læs også

Ny aftale giver Business Fredericia længere snor og hårdere kravFar og søn fra Kolding vil gøre det lettere at få prisgaranti-penge tilbageFerien trak priserne op, men inflationen falderDet begyndte som en redningsaktion, i dag er det en virksomhed i vækst: 27-årige Sara købte sin konkursramte arbejdsplads