Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

← koldingavisen.dk

SF mødte op i regnvejret klokken 6.30 for at skyde valgkampen i gang

SF mødte op i regnvejret klokken 6.30 for at skyde valgkampen i gang

Valgkampen er knap et døgn gammel, men SF i Kolding havde allerede fredag morgen tidligt sat sig i stævne ved krydset Tøndervej og Bjælderbæk.

Klokken 6.30 mødte kandidaterne Karina Lorentzen Dehnhardt og Sofus Teislev op sammen med byrådsmedlem Sussanne Stenstrop Thorsen for at dele flyers og poser med godter ud til morgentrafikken. På halvanden time nåede de 650 uddelte portioner – i sølende regn.

»Vi blev våde, men det gør ikke noget, når man får et smil fra de nedrullede ruder. Det var en supergod oplevelse,« siger Sofus Teislev.

Karina Lorentzen Dehnhardt oplevede modtagelsen som varm på trods af vejret.

»Jeg synes, vi blev utroligt godt modtaget. Folk er glade og ønsker god valgkamp. Så bliver man jo selv glad, og man får lyst til at give den en ekstra skalle for børnene, de ældre og naturen,« siger hun.

Læs også

Kampen om Lillebælts fremtid: Fra dyb folkelig frygt til strategiske løsningsmodellerRevisor fandt rod i brandvæsenets regnskab – Ankestyrelsen krævede ny behandlingChristian Bro savner nuancer i brodebatten: »Borgerne derude vil opleve en reduktion i støjen«Jane Kraglund går på pension efter 11 år ved roret og næsten 40 år i det syddanske sundhedsvæsen