Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

← koldingavisen.dk

Politiker vil sende ulve til Fyn og Sjælland for at lette presset i Jylland

Politiker vil sende ulve til Fyn og Sjælland for at lette presset i Jylland

Efter ulvenes tilstedeværelse på villaveje i Oksbøl har skabt utryghed blandt de lokale, har det socialdemokratiske folketingsmedlem, Anders Kronborg, fremsat et forslag om at eksportere ulve fra Jylland til Fyn og Sjælland. Kronborg begrunder forslaget med, at EU’s fredning af ulvene gør det umuligt at skyde dem og dermed nødvendiggør alternative løsninger.

- Vi skal hjælpe hinanden i hele Danmark med at håndtere ulvene, og det skal ikke kun være et problem for os, der bor i Jylland, siger Anders Kronborg til AVISEN.

Ifølge Kronborg vil flytning af ulvene til andre dele af landet, såsom Fyn og Sjælland, kunne sikre, at ulvebestanden fordeles mere ligeligt uden at skabe unødig frygt i de jyske områder. Han understreger, at ulvebestanden vil vokse naturligt, og at forslaget ikke vil påvirke det samlede antal ulve på sigt.

Forslaget er blevet mødt med blandede reaktioner, da nogle frygter, at ulvenes tilstedeværelse i nye områder også vil skabe utryghed i de dele af landet, hvor de ellers ikke har været tidligere. Alligevel fortsætter debatten om, hvordan man bedst håndterer den voksende ulvebestand i Danmark, uden at det skader både mennesker og dyr.

Læs også

Kampen om Lillebælts fremtid: Fra dyb folkelig frygt til strategiske løsningsmodellerRevisor fandt rod i brandvæsenets regnskab – Ankestyrelsen krævede ny behandlingChristian Bro savner nuancer i brodebatten: »Borgerne derude vil opleve en reduktion i støjen«Jane Kraglund går på pension efter 11 år ved roret og næsten 40 år i det syddanske sundhedsvæsen