Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dkKrimi

Politiet søger vidner til brand

Politiet søger vidner til brand

Tirsdag eftermiddag udbrød der brand i en fryser placeret i en åben carport på Cypresvej i Kolding. Ifølge Sydøstjyllands Politi modtog de anmeldelsen klokken 16.57, og både politi og brandvæsen rykkede hurtigt ud til stedet.

Politikommissær Keld Schou-Jensen fra Sydøstjyllands Politi fortæller, at en mindre dreng på stedet oplyste, at større drenge havde leget med fyrværkeri i området. Det kan dog endnu ikke bekræftes, at dette var årsagen til branden, men ifølge politiet er det sandsynligt, at branden skyldes en udefrakommende faktor, da fryseren ikke har været tilsluttet strøm.

Branden blev hurtigt slukket og medførte kun begrænsede skader, der resulterede i mindre sodskader på carporten og fryseren, fortæller politikommissæren. Politiet opfordrer dog borgere i området til at henvende sig, hvis de har set noget mistænkeligt eller har information om hændelsen.

- Vi vil meget gerne høre fra personer, der kan have observeret noget i området på det pågældende tidspunkt, siger Keld Schou-Jensen.

Politiet fortsætter efterforskningen for at klarlægge de præcise omstændigheder.

Del artiklen

Læs også

Politiet rykkede ud til brand på Stejlbjergvej – afspærring og efterforskning midt i søndagsfreden37-årig mand på skadestuen efter solouheldBil ramte sten og landede på tagetTyve knuste ruder og stjal penge og smykker i to indbrud