SPORT. Da der var spillet 46 minutter af pokal-ottendedelsfinalen mellem KIF Kolding og de danske mestre og pokalmestre, Aalborg Håndbold, var stillingen 27-29 til de nordjyske storfavoritter. KIF havde formået at presse nordjyderne til en meget tættere kamp, end både gæsterne og formentlig også hovedparten af de 3.128 tilskuere i Sydbank Arena på forhånd kunne forvente.

Men umiddelbart efter det 46. minut fik KIF’s forsvarsspiller Mads Kragh Thomsen en udvisning, og den formåede Aalborg i den grad at udnytte. På under to minutter scorede nordjyderne tre gange og øgede føringen til 27-32, og med 12 minutter igen var der så småt en afgørelse på en pokalkamp, som set med KIF-øjne var en særdeles opløftende oplevelse, hvor KIF-drengene langt hen ad vejen spillede en fremragende kamp mod et nordjysk mandskab, som er suverænt i Danmark og ligeledes et hold med høj europæisk klasse.

Kampen mellem KIF og Aalborg endte med et KIF-nederlag på 30-39, eftersom KIF-spillerne i de sidste ti minutter kørte trætte i angrebet mod det fysisk stærke nordjyske hold, som med en midterblok af spillere bestående af den store, tunge Simon Hald, den svenske granitblok Felix Möller og på de to backer Mads Hoxer og unge Marinus Munk kampen igennem var meget kontante i deres opdækning af KIF’s unge storskytte Markus Bugge. Bugge leverede ikke desto mindre en stor kamp med seks scoringer på ni afslutninger.

Spillemæssigt leverede KIF Koldings 1. divisionshold givetvis sæsonens bedste kamp, hvor holdet med varieret angrebsspil ikke havde de helt store problemer med at holde trit med de nordjyske gæster i første halvleg, som endte med at være en helt tæt affære, hvor Aalborg gik til pausen med en føring på et enkelt mål – 18-19.

Men samtidig med at man kunne konstatere, at KIF’erne ikke havde de store problemer med at score mål, kan man også slå fast, at nordjydernes storspillere, svenske Lukas Nilsson og unge Marinus Munk, gang på gang i første halvleg fik nettet til at blafre bag en ellers solidt spillende Thorsten Fries i KIF-målet. Nilsson, som er hamrende skarp, scorede således syv mål på otte forsøg i første halvleg og 11 mål i kampen som helhed. Ham fik KIF-forsvaret aldrig fat på. Det samme kan siges om Marinus Munk, som har så meget fysik og power i sit spil, at han også er noget nær umulig at holde – uanset om han står over for KIF, GOG eller Veszprém.

Kampens cifre lyver en lille smule. KIF formåede at holde kampen tæt i 46 minutter, men modsat var der aldrig rigtig tvivl om, at nordjyderne ville avancere til pokal-kvartfinalen. Og KIF’erne kan tage en stor pose selvtillid med til de kommende vigtige kampe i 1. division, hvor der gerne skal point på kontoen – første gang allerede nu på lørdag den 4. oktober klokken 15.00, hvor KIF-drengene i den grad fortjener massiv opbakning, når Lemvig-Thyborøn kommer på besøg.

KIF’s trænerduo, Anders Eggert og Julie Loop, gav i øvrigt spilletid til alle de unge spillere i KIF-truppen, og det betød, at den unge venstrefløj Mads Larsson fik en stor oplevelse og debut i en tællende kamp for KIF Kolding.

Om pokalkampen onsdag aften kunne vi i øvrigt konstatere, at vi aldrig fik vores tidligere publikumsfavorit, nu hos Aalborg, norske Vetle Rønningen at se på banen. Vetle var omklædt, men tilbragte tiden på en kondicykel, hvorimod den tidligere KIF-målmand Agust Eli Björgvinsson i fraværet af en skadet Niklas Landin fik pænt med spilletid i anden halvleg – og viste, at han stadig kan stå på mål. Endelig var der også et gensyn med tidligere KIF-træner Henrik Kronborg, som nu er assistenttræner i det nordjyske.

Matchfakta
KIF Kolding – Aalborg Håndbold: 30-39 (18-19)

Målscorere:
KIF: Markus Bugge 6, Andreas Aagreen 4, Viktor Ahlstrand 3, Tobias Ahlstrand 3, Benjamin Pedersen 3, Jens Svane 2, Cornelius Kragh 2, Lars Skaarup 2, Jonas Tidemand 2, Mads Kragh Thomsen 1, Kristian Stoklund 1, Mads Hoe Jørgensen 1.
Aalborg: Lukas Nilsson 11, Marinus Munk 7, Kristian Bjørnsen 5, Mads Hoxer 4, Buster Juul 3, Patrick Helland Andersson 3, Felix Möller 2, Juri Knorr 2, Alexander Blonz 2.

Redninger:
KIF: Thorsten Fries 9/36 (25 procent), Emil Tellerup 4/15 (26,67 procent).
Aalborg: Fabian Norsten 4/22 (18,18 procent), Agust Eli Björgvinsson 5/17 (29,41 procent).

Udvisninger:
KIF: 2 – Aalborg: 2

Tilskuere: 3.128 i Sydbank Arena Kolding.

Dagens Man of the Match:
KIF: Markus Bugge – Aalborg: Lukas Nilsson.