En ny havnepromenade skal i de kommende måneder tage form ved Marina Syd i Kolding. Kommunen har netop meldt ud, at arbejdet begynder i slutningen af oktober, hvor entreprenører og håndværkere går i gang med at anlægge en helt ny, attraktiv promenade langs havnebassinet.

Planen er at skabe et hyggeligt og grønt havnemiljø med bedre adgangsforhold og nye rekreative muligheder. Samtidig får projektet en praktisk funktion, da den forhøjede promenade skal beskytte området mod stigende vandstande.

Promenaden kommer til at strække sig cirka 160 meter fra det nye højvandsdige mod vest og hen forbi bygningen med klubhuse, butikker og restaurant frem til Marinapladsen mod øst. Den udføres i teglklinker med et trædæk langs vandet og bliver omkring 20 meter bred.

Langs hele strækningen vil der blive plantet nye træer og opsat grønne elementer, mens belysningen tilpasses havnemiljøet og skal bidrage til en tryg og stemningsfuld atmosfære. Der etableres også siddeterrasser og grillpladser, så området kan bruges som samlingspunkt for både sejlere og besøgende.

»Den nye havnepromenade vil give Marina Syd et løft og skabe et attraktivt mødested for sejlere – men i høj grad også for alle, der har lyst til at nyde vandet og omgivelserne i et hyggeligt miljø,« siger projektchef Bjarne Tang Lauridsen fra Kolding Kommune.

Arbejdet betyder også, at den eksisterende legeplads flyttes, men den vil fortsat blive bevaret. Udearealerne ved klubberne og Restaurant Marinaen opgraderes med nye belægninger og glasafskærmning mod vind og vejr. Derudover får adgangen til de fem bådebroer, A til E, et markant løft, så også para-sejlere fremover får lettere adgang til bådene.

Promenaden hæves omkring en halv meter i forhold til den nuværende kajkant. Det giver ikke blot udsigt, men også beskyttelse, da forhøjelsen fungerer som en del af kommunens højvandsikring af Marina Syd.

Projektet ventes færdigt lige efter sommerferien 2026, men allerede fra oktober i år ændres adgangsforholdene midlertidigt. I perioden frem til april 2026 kan man kun komme til området via Skovpladsen mod vest. Adgangen til bro E bliver ændret, så man skal gå ad bro D og en midlertidig flydebro. Terrassen ved Restaurant Marinaen vil desuden være afspærret i byggeperioden.

Kommunen oplyser, at der løbende koordineres mellem byggeledelsen, Kolding Lystbådehavn og restauranten for at sikre, at arbejdet skrider frem, og at sejlerne igen får normal adgang fra april næste år, når forårsklargøringen begynder.

Sideløbende med anlægget af den nye promenade gennemføres en udbedring af kajstrækket ved højvandsdiget mod vest. Det arbejde starter i november og forventes afsluttet i april 2026. I den periode vil bro G blive flyttet midlertidigt, og adgangen til bro H kan blive påvirket af anlægsarbejdet.

Kolding Kommune lover tydelig skiltning og løbende information, så generne for både sejlere og gæster bliver så små som muligt, mens Marina Syd får nyt liv og et løft, der skal gøre området til et samlingspunkt for byens borgere i mange år frem.