TRAFIK. E20 Taulovmotorvejen er i øjeblikket spærret i retning mod Kolding efter et større færdselsuheld, hvor to biler er kørt sammen. Uheldet skete kort efter frakørsel 61 Taulov, og lige nu arbejder både Sydøstjyllands Politi og redningsmandskab på stedet.

Meldingen om ulykken kom klokken 11.35 mandag formiddag, og Sydøstjyllands Politi har allerede en patrulje fremme. Trafikken står helt stille på motorvejen, og der meldes om køer i vestgående retning.

»Vi har en patrulje på stedet dernede. Den første melding, vi fik, lød på, at der muligvis var fastklemte personer, men den seneste melding, vi har modtaget, er heldigvis, at det ikke er tilfældet,« fortæller vagtchef Andreas Juul fra Sydøstjyllands Politi til avisen.

På nuværende tidspunkt kan politiet endnu ikke give oplysninger om eventuelle personskader eller yderligere omstændigheder omkring uheldet, da patruljen kun lige er ankommet til stedet.

Vejdirektoratet oplyser, at bilister allerede ved frakørsel 60 Fredericia Vest anbefales at køre fra, da frakørsel 61 Taulov også er lukket grundet vejarbejde. Vejhjælp er på vej, men oprydningsarbejdet kan tage nogen tid, og trafikanterne må derfor forvente forlænget rejsetid i eftermiddag.

Vagtchefen har også en klar opfordring til trafikanterne:

»Lige indtil videre, så må man gerne søge andre veje.«