KRIMI. Sydøstjyllands Politi blev lørdag eftermiddag kaldt ud til et forsøg på butikstyveri i Kolding Storcenter. Klokken var præcis 16.10, da anmeldelsen indløb om, at to personer havde forsøgt at stikke af med beklædningsgenstande fra en af centrets butikker. Episoden satte gang i en hurtig politiindsats, der allerede samme dag førte til anholdelser på Skovvangen i Kolding.

Det fortæller vagtchef Torben Møller fra Sydøstjyllands Politi søndag eftermiddag, efter at de to mænd var blevet fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Horsens klokken 12.00:

»Vi fik anmeldelsen om forsøget på butikstyveri lørdag eftermiddag. Kort efter kunne vi anholde de to personer på Skovvangen i Kolding. De er begge rumænske statsborgere og blev søndag fremstillet i retten,« fortæller vagtchefen.

De to mænd – en i tyverne og en i trediverne – forsøgte ifølge politiet at stjæle tøj, men nåede ikke at slippe væk med varerne, før politiet ankom. Værdien af tøjet fremgår endnu ikke, men tyveriet blev af retten vurderet til at være alvorligt nok til en straksdom med betydelige konsekvenser for de to rumænske statsborgere.

Dommeren i Retten i Horsens valgte nemlig at give begge mænd en straksdom på tyve dages fængsel, seks års indrejseforbud i Danmark og øjeblikkelig udvisning af landet.

»De fik begge en straksdom på 20 dages fængsel, seks års indrejseforbud og en straksudvisning af landet,« oplyser Torben Møller altså om rettens afgørelse.

De to mænd vil efter afsoning af fængselsdommen blive sendt ud af Danmark og må ikke vende tilbage før tidligst om seks år.

Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Sydøstjyllands Politis pressebriefing søndag eftermiddag klokken 17.00.