Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dkKrimi

Knuste ruden og forsvandt med værktøj fra varebil

Knuste ruden og forsvandt med værktøj fra varebil

KRIMI. En håndværker har fået smadret ruden i passagersiden på sin varebil og er blevet bestjålet for en boremaskine, fremgår det af døgnrapporten fra Sydøstjyllands Politi.

Tyven har ifølge politiet skaffet sig adgang ved at knuse ruden og derefter fjernet maskinen, som anslås at have en værdi på omkring 3.500 kroner. Politiet har registreret forholdet som tyveri fra køretøj.

Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Sydøstjyllands Politis døgnrapport den 11.9 kl. 09.00 af politikommissær Arno Rindahl Pedersen.

Læs også

Råbte, skreg og kastede med ting – anholdt kort efterCrosser uden nummerplade, forsikring og kørekort stoppet på hovedvejenBetjentene fandt en tom førerplads – manden sad i varerummetPolitiet rykkede ud efter melding om pistol – nu er en 46-årig sigtet