Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dk › Krimi

Ingen ville flette – to biler stødte sammen og tog et skilt med sig

Ingen ville flette – to biler stødte sammen og tog et skilt med sig

KRIMI. Mandag morgen klokken 07.19 blev trafikken på Sydbanegade i Kolding kortvarigt forstyrret af et færdselsuheld, der i sidste ende mest handler om manglende tålmodighed bag rattet.

To biler kørte i vestgående retning, og omkring 100 meter før krydset ved Haderslevvej nærmede de sig et sted, hvor trafikken skulle flette sammen. Ifølge politiet fulgte ingen af de to parter de uskrevne – og skrevne – regler om sammenfletning.

»Det er der ikke nogen af de her to, der har lyst til at give hinanden plads, så det ender med, at de kører sammen i stedet for,« fortæller vicepolitiinspektør Arno Rindahl Petersen fra Patruljecenter Syd.

Heldigvis slap begge bilister uden personskader, og der var heller ikke tale om større materielle skader. De involverede var en 51-årig kvinde fra Kolding Kommune og en 53-årig mand fra Horsens Kommune.

Men uheldet satte alligevel sine spor på omgivelserne.

»Det lykkedes dem også at nedlægge et skilt dernede,« siger Arno Rindahl Petersen.

Vicepolitikommissæren beskrev uheldet som et mindre alvorligt færdselsuheld.

Alle oplysninger i denne artikel stammer fra Sydøstjyllands Politis pressebriefing tirsdag morgen klokken 09.00.

Del artiklen

Læs også

36-årig kvinde sigtet efter kørsel i påvirket tilstandPolitiet stoppede bil om natten og fandt genstand bag førersædet72-årig på kabinescooter blæste 1,9 i promilleTyve gennemrodede hus og tog to telefoner og guldsmykker