Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dkKrimi

Genstand fra Billund Lufthavn destrueret

Genstand fra Billund Lufthavn destrueret

Forsvarets ammunitionsryddere foretog lørdag aften en kontrolleret sprængning af den genstand, som blev indleveret til politiet i Billund Lufthavn i går i forbindelse med bombetruslen. Det foregik i et område omkring Hejnsvig, hvor det blev vurderet forsvarligt.

Den pågældende mand, der blev anholdt i Billund Lufthavn omkring kl. 10.30 i går, blev fremstillet i grundlovsforhør ved Retten i Horsens kl. 10.00. Han er blevet varetægtsfængslet i 4 uger.

Grundlovsforhøret blev afholdt for dobbeltlukkede døre, og af den grund kan Sydøstjyllands Politi på nuværende tidspunkt ikke dele yderligere oplysninger om hændelsen og herunder heller ikke om, hvad manden er sigtet for.

Læs også

Kvinde trak kniv frem på værtshus og gav den til en mandStandset bag rattet – testede positiv for hashTyv startede minilæsser og kørte den gennem hegnet – men nåede ikke langtTyve kravlede ind gennem terrassedør og stjal bærbar