Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dk › Politik

DMI varsler kraftig regn

DMI varsler kraftig regn

DMI har udsendt en advarsel om risiko for kraftig regn i Fredericia og nærliggende områder, herunder Kolding, Middelfart og Vejle. Advarslen gælder fra tirsdag kl. 22:00 til onsdag kl. 08:00.

I løbet af denne periode kan der lokalt falde mellem 25 og 35 mm regn på blot 6 timer. Det er vigtigt at være opmærksom på mulige oversvømmelser og tage de nødvendige forholdsregler for at beskytte ejendom og sikre færdsel.

Borgerne i de berørte områder opfordres til at følge situationen nøje og holde sig opdateret med DMI’s varslinger.

Del artiklen

Læs også

Ministerposten kom som en fødselsdagsgave til Karina Lorentzen DehnhardtKarina Lorentzen Dehnhardt bliver ny transportministerSF vil have retssystemet til at skelne mellem demens og psykisk sygdomDanmark køber langtrækkende missiler til F-35 og til landjorden