Kolding Avisen

koldingavisen.dk › Kultur

Disney Sjov vender tilbage

Disney Sjov vender tilbage

Fans af det populære fredagsunderholdningstilbud 'Disney Sjov' kan nu se frem til en glædelig overraskelse. Efter en periode udenfor sendefladen, annoncerer Disney Channel at dette elskede program vil gøre et comeback fra starten af april.

Tilbage i 2022 blev det en overraskelse for mange, da det blev offentliggjort, at 'Disney Sjov' ikke længere ville være at finde på Danmarks Radios sendeplan, hvilket førte til en bølge af skuffelse blandt dets dedikerede seerskare.

Denne nyhed vil utvivlsomt vække glæde hos de mange unge og familier, som havde gjort det til en fredagstradition at samles foran fjernsynet, bevæbnet med popcorn og slik, for at nyde en aften med 'Disney Sjov'.

Den officielle genoplivning af 'Disney Sjov' vil finde sted fra og med den 5. april, bekræfter Disney Danmark i en pressemeddelse.

Del artiklen
Spil – prøv vores spil på koldingavisen.dk →

Læs også

Historieekspressen kører med fire aftener om frihed, magt og demokratiMartin drømmer om, at Godset også om 25 år er et sted, hvor mennesker mødes om noget ægteDronningens kirketekstiler samles for første gang på KoldinghusKnust rude og stjålet værktøj: Mand anholdt med knive, elcykler og baseballbat