Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dk › Sport

Danmark kom tilbage og kom i semifinalen

Danmark kom tilbage og kom i semifinalen

De danske håndboldkvinder fik en svær start i OL-kvartfinalen mod Holland, men i løbet af første halvleg fik de kæmpet sig tilbage og kunne gå til pause foran 11-10.

I anden halvleg scorede Danmark fire mål i træk og holdt fast i føringen resten af kampen, meget takket være en fremragende præstation af Althea Reinhardt i målet.

Med en sejr på 29-25 over Holland er de danske håndboldkvinder nu klar til OL-semifinalen for første gang siden 2004, hvor de vandt guld for tredje gang i træk.

Emma Friis og Anne Mette Hansen var topscorere med hver 6 mål. I semifinalen skal Danmark møde enten Norge eller Brasilien, som spiller deres kvartfinale tirsdag aften klokken 21.30.

Del artiklen

Læs også

KIF Kolding åbner Sydbank Arena for parasport før ligakampSkjern løb fra KIF efter pausenSimon Sejr er ny målmand i KIF KoldingDen frie presse trues af stille, men direkte pres