Kolding Avisen

Nyheder og indsigt fra Kolding.

koldingavisen.dk › Krimi

17-årig bilist flygtede efter færdselsuheld i kryds

17-årig bilist flygtede efter færdselsuheld i kryds

En 17-årig ung mand er blevet sigtet, efter at han fredag var involveret i et færdselsuheld i et lyskryds i Kolding og efterfølgende flygtede fra stedet. Det fortæller Arno Rindal Petersen fra Sydøstjyllands Politi.

Uheldet skete i krydset Vejlevej/Platinvej, hvor to personbiler holdt for rødt lys i nordlig retning. En tredje bil kom kørende i samme retning og kørte op bag i den forreste bil, som herefter blev skubbet videre op i den næste bil.

Efter sammenstødet løb føreren af den bageste bil fra uheldsstedet. Politiet fik oplysninger om, hvilken retning han var løbet i, og kort efter blev en 17-årig ung mand anholdt.

Den unge bilist er sigtet for ikke at overholde sine forpligtelser i forbindelse med et færdselsuheld. Politiet oplyser desuden, at bilen, han kørte i, ikke var indregistreret.

Politiet fik efterfølgende flyttet bilen, så den ikke længere var til gene for trafikken.

Del artiklen

Læs også

Kokain, hash og ulovlige piller fundet på adresseVild flugt på crosser endte med styrt i krydset36-årig kvinde sigtet efter kørsel i påvirket tilstandPolitiet stoppede bil om natten og fandt genstand bag førersædet